Popüler Yeniler
Reklamlar

Zam Geliyor!

Yasaya göre, işçiler bir günde en çok 11 saat çalıştırılabiliyor. Fazla çalışma süresi senelik 270 saatle sınırlandırılıyor .

 Fazla çalışan işçiye, normal ücretin yüzde 50’si düzeyinde daha çok ücret takdim edilmesi gerekiyor. Kış saatine geçişin uygulanmaması, bankacılık sektöründen ziyade yurtdışı borsalarla görev yapan brokerler ile şirketlerin ihracat ve ithalat departmanlarında çalışan işçilerin daha çok mesai yapmasına sebep oluyor. 

İş Kanunu’ndaki kurala göre, haftalık çalışma süresi 45 saat. Bu süre, haftanın 6 gününe 7.5 saat olarak ayrılıyor. Haftada beş gün çalışılan işyerlerinde ise günde 9 saat çalışma gerçekleştirebilir. Haftalık 45 saati geçen çalışmalar ise “Fazla çalışma” olarak isimlendiriliyor.

İşçi ve işveren ortak bir karara varırsa haftalık normal çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saat sınırı şartıyla farklı biçimde ayrılabiliyor. Bu durumda, iki aylık sürede işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, 45 saat sınırında. Buna “denkleştirme” adlandırılıyor.

 Örneğin, bir hafta 35 saat çalışan personel, eksik çalıştığı 10 saate karşılık 2 ay süre zarfında herhangi bir haftada 55 saat kadar çalıştırılabilir. İşverenin bu sebeple fazla çalışma ücreti vermesi mecburi değildir. İki aylık denkleştirme süresi toplu sözleşmelerle dört aya kadar çıkartılabiliyor