Popüler Yeniler
Reklamlar

Yüksek Revizyon'un Önemli Nedenleri!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanvekili Mehmet Aktaş ve uzmanları büyüme revizyonuyla alakalı ayrıntılı söylemler yaptı. Söylemlerine göre 2015 yılı milli gelir büyümesini yüzde 19.7 arttıran revizyon önde gelen üç sebepten ötürü bu kadar yüksek bir rakama çıktı.

1-Bunlardan birincisi ölçüm sorunlarından dolayı meydana gelen problemler. Bugüne kadar ekonomiyi anketler ile yaklaşık 7 bin şirketin verilerinden kaynaklanarak öngörmeye çalışan TÜİK, başta Maliye olmak üzere kurumların verilerini direkt eşleştirerek direk kaynağından takip etmeye başladı. Bu durum daha önce ölçülemeyen değerleri, firmaları ve ekonominin meydana getirdiği veriyi tam olarak göstermeye başladı. Önceki ölçüme göre en çok kendini gösteren sektör inşaat oldu. Fakat bu etkinin ne kadar olduğunu Başkanvekili Aktaş daha sonra bildireceklerini söyledi.

‘HAZIR BETON İLE DOĞRULADIK’

Ulusal Hesaplar Daire Başkanı Kürşat Dosdoğru inşaatta ortaya çıkan ve daha önce ölçülemeyen bu büyümeyi hazır beton üreticilerinin üretim rakamı ve ciroları ile onayladıklarını bildirdi.

İnşaatın diğer etkisi tasarruflarda görüldü. İnşaatın milli gelir içerisindeki payı eski seri ile yüzde 4.4 iken yeni seri ile yüzde 7.5'e yükseldi. Bu da insanların tasarrufunu yükselterek tasarruf oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye ulaşmasını sağladı.

REVİZYON YUKARI YÖNLÜ OLACAK

Aktaş, iş adamlarının vergi ödememek amacıyla rakamları saklamasının ve şirketlerde ortaklar hesabına çekilen tutarların tasarruf miktarının az olmasında etkili olduğunu da bildirdi.