Popüler Yeniler
Reklamlar

Yerli Kömürle Kar!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın verilerinden toplanan bilgilere göre; enerjide yerli kaynakların kullanımının yükselmesi anlayışıyla, farklı bölgelerdeki yeni kömür sahaları kullanılacak.

720 megavatlık elektrik üretim santrali inşa edilecek Çayırhan B sahası ve termik santralinin 30 sene zamanla özel sektöre devredilmesi ihalesiyle başlayan bu süreç, Eskişehir Alpu'da 4 bin megavatlık, Afyon Dinar'da bin 400 megavatlık, Tekirdağ'da bin megavatlık ve Kırklareli'nde 800 megavatlık yeni sahaların özelleştirilmesiyle ilerleyecek.

BİN MEGAVATLA 30 SENEDE 6 MİLYAR DOLAR

Arz güvenliği sağlayan yerli kömürle daha düşük maliyetlerle elektrik üretimi sağlanırken, aynı zamanda Türkiye'nin cari açığının düşürülmesine de katkıda bulunuluyor.

Yapılan hesaplamalara göre, bin megavatlık elektrik santralinin çalıştırılabilmesi için 2,7 milyon ton kömür gerekli. Bu santral ithal kömürle kurulduğunda, ithal kömüre senede 200 milyon dolar veriliyor. Söz konusu santral yerli kömüre dayalı olarak işletilirse, bu rakam yurt dışına çıkmıyor. Böylelikle bin megavatlık bir santral, 30 senelik ömrü boyunca 6 milyar doların Türkiye'de kalmasını sağlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının temel projeksiyonlarında dikkat çeken yeni yerli kömür, "en çok istihdam yaratan enerji yatırımı" olarak dikkati çekiyor. Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü 31 Ocak 2017 itibarıyla 78 bin 529 megavat seviyesinde. Bu kapasitenin 9 bin 870 megavatı yerli kömür santrallerinden meydana geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının temel projeksiyonlarında ön plana çıkan yerli kömür, "en fazla istihdam yaratan enerji yatırımı" olarak dikkati çekiyor. Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü 31 Ocak 2017 itibarıyla 78 bin 529 megavat seviyesinde bulunuyor. Bu kapasitenin 9 bin 870 megavatı yerli kömür santrallerinden oluşuyor.

Bakan Albayrak, elektrik üretiminde geçtiğimiz sene yerli kaynaklarla rekora imza atıldığını, yerli kömürden elektrik üretiminin ise bir önceki seneye göre yüzde 23 yükseldiğini bildirmişti.