Popüler Yeniler
Reklamlar

Varlık Fonu Başkanı'ndan Önemli Açıklama!

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Mehmet Bostan, TVF’ye dünyanın her bölümünden yatırımcı ilgisi ile karşılaştıklarını ve üç ülke fonu ile niyet anlaşması imzalamak üzere olduklarını bildirdi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkıda bulunmak ve büyük projelere kaynak oluşturmak için geçtiğimiz sene Ağustos’ta TVF kurulmuş, geçtiğimiz günlerde de bazı kurum ve şirketlerdeki kamu hisseleri fona devredilmişti.

Bu kapsamda Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, THY, Halkbank , borsa İstanbul ve Türksat’ta Hazine’ye ait hisselerin tümüyle bazı KİT’ler ile at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar 49 seneliğine TVF bünyesine katılmıştı. TVF’nin çalışmaları ve önümüzdeki dönem hedefleriyle alakalı Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide Bostan, şu anda TVF’nin strateji planı üstünde çalıştıklarını bildirerek, “Planı tamamlayarak Bakanlar Kurulumuza takdim edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘YATIRIM BANKALARI KAPIMIZI ÇOK ÇALIYOR’

Fon’a dünyanın her bölümünden önemli bir ilgi olduğunu söyleyen Bostan, “Çok davet alıyoruz. New York ve Londra gibi dünyanın ileri gelen finans merkezlerinde oldukça ilgi görüyoruz. Özellikle yatırım bankaları kapımızı çok çalıyor” şeklinde konuştu, ve devam etti: “Türkiye’nin menfaatlerine katkıda bulunacak iş modelleri, ortaklıklar peşindeyiz. Fazla talep var. Ama seçici olmak istiyoruz.”dedi

Öte yandan yürütülen çalışmalar sonunda üç fon ile sözleşme imzalamaya hazırlandıklarını söyleyen Bostan, “Şu an halihazırda üç ülke fonu ile iyi niyet sözleşmesi imzalamak üzereyiz ” dedi. Bostan, TVF olarak ilk önceliklerinin Türkiye’ye yatırım almak olduğunu, fakat başka ülkelerle yapılan işbirliği çerçevesinde zaman içinde farklı ülkelerde de yatırım yapılabileceğini söyledi.