Popüler Yeniler
Reklamlar

Kör Havuz Nisan'da Kalkacak!

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, CEO Club toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Karadağ, Turkcell ve Koç Holding hisselerinde çarşamba günü meydana gelen anlık düşüşün algoritma kaynaklı olduğunu açıklanan işlemin nereden gerçekleştirildiği tespit edilip SPK'ya iletildiğini açıkladı. Karadağ sözlerini şöyle devam ettirdi:

"İşlemlerden kaynaklı yatırımcı zararı mevcut. Borsa olarak almayı düşünenlerin taleplerini toplayıp satmak isteyenlerle eşleştiriyor. Diyelim ki 5 TL'den işlem gören Turkcell hissesini 8 TL'den almak adına algoritma girmişsin. Sistem çalışmaya başlamış, biz o durumda ne yapabiliriz veya 10 TL'lik hisseyi 5 TL'den satarım diye emir girmişsin. Borsa olarak bunu benim engellemem gerekiyor mu? Hayır. Belli fiyat seviyelerinde yukarı ve aşağı doğru dalgalanmalar olduğunda sistemi aşırı oynaklığa karşı korumak için devre kesicilerim mevcut. Bizim açımızdan sistemik bir risk değil. "

Çarşamba günü seans kapanışına doğru Turkcell hisseleri bir dakika içinde yüzde 9,7 gerilerken, Koç Holding hisseleri ise eş zamanlı olarak yüzde 10 gerileme göstermişti.

Forex düzenlemesiyle alakalı değerlendirmeler yapan Karadağ, "Yapılan iş sağlıklı bir iş mi sağlıklı bir gelir kaynağı mı? Sermaye piyasasında nitelikli yatırımcılarımı yüzde 95'in üstünde kayıp ve memnuniyetsizlikle neticeleniyorsa o işlem sağlık bir işlem değildir. Benim vadeli işlem ve opsiyon borsam var. Hedge için, kurumsal metadolojilerle yapılarsa tamam ama forekxin kumardan çok bir farkı yok. Kumar güdüsüyle yapılan işlemler sermaye piyasamıza uymuyor" dedi.