Popüler Yeniler
Reklamlar

Gün Ortası Piyasa Analizleri

Kurlarda yeni zirvelerin açığa çıktığı bu dönemde Merkez Bankası faizlerinde herhangi bir değişiklik yapmayarak kur hakkındaki kaygılarını gösterdi. Sadeleşme adımlarının verilere göre olduğunu belirten Merkez Bankası ECB, FED ve ABD Başkanlık seçimlerinden önce bu ayı es geçmiş oldu.


Karar metninde ciddi bir değişim görünmüyor. ''Döviz kuru ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyon görünümündeki iyileşmeyi sınırlamaktadır'' cümlesi, tam anlamıyla kurdaki arıştan dolayı endişeli olduğunun kanıtıdır.Üstelik, zorunlu karşılık ve üst bantta gerçekleştirilen indirimlerle beraber son zamanda bankalar arası piyasa likiditenin yükseldiğini görüyorduk.Merkez Bankası da parasal koşullardaki sıkılığın düşmesini söyleyerek bu konunun üzerinde durdu.


Gün içerisinde gerçekleşen bir diğer gelişme ise ECB faiz kararı ve Draghi'nin açıklamalarıydı. Draghi, ciddi miktarda parasal büyümeyi sürdüreceklerini söylerken, gerekirse tüm yetkileri kullanacaklarını açıkça vurguladı. Büyümede aşağı yönlü risklerin sürdüğünü söyleyen Avrupa Merkez Bankası Başkanı, enflasyonda yukarı yönlü  bir trende rastlamadıklarını belirtti. Tapering dedikoduları sonrası euronun değerini arttırma ihitmalini toplantı sonrası şimdilik rafa kaldırıldı ve euro değeri düşmeye devam etti.