Popüler Yeniler
Reklamlar

Emeklilere Enflasyon Farkı O Tarihte Yatıyor!

Emekliler Ocak zammı için günleri saymaya başladı. Tüm emeklilere Ocak'ta zam gelecek. SSK ve Bağ- Kur emeklileri zam oranları, memur emeklileri ise enflasyon farkı 3 Ocak'ta açıklanacak. Zamlar 16 Ocak tarihinden itibaren alınmaya başlayacak. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Ocak ayında, 2016 yılının ikinci 6 aylık döneminde meydana gelen enflasyon oranı kadar zam yapılacak. Zam oranı, Türkiye İstatistik Kurumunca 3 Ocak tarihinde enflasyon verilerinin meydana gelmesiyle kesinleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, aynı ayda zamlı maaşlarını elde edecek.

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, maaşını her ayın 16'sı ile 28'i arasında çekiyor. 3 Ocak tarihinde onaylanan zam oranına göre yeni aylıklar hesaplanacak ve emekliler 16 Ocak tarihinden itibaren maaş ödeme günlerine göre parasını alacak.

 SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranını dört gözle beklerken, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri bunun yüzde 3.73 olacağını söylüyor. Eğer zam yüzde 3.73 olarak gerçekleşirse en az maaş; 2000 senesinden önce emekli olan SSK'lılarda bin 339 liradan bin 389 liraya, 2000 senesinden sonra emekli olan SSK'lılarda 798 liradan 828 liraya, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 163 liradan bin 206 liraya, Bağ- Kur tarım emeklilerinde ise 916 liradan 950 liraya çıkacak. Memur emeklilerine de Ocak ayında zam gelecek.