Popüler Yeniler
Reklamlar

Dolar Ne Kadar Oldu?

Donald Trump'ın ABD Başkanlık seçimlerinde ki birinciliğinin ardından piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Büyümekte olan ülke para birimlerinde meydana gelen kayıpların etkisiyle dolar güne 3.29 TL ile tarihi rekorlarına yakın bir başlangıç yaptı. Daha sonra yükselen alımlarla 3.3279 TL'ye yükselerek yeni bir rekora imza attı.

Dün 3.52 TL olan euro ise 3.5637 TL'ye kadar yükseldi. 

ABD tahvil faizleri ve dolardaki yüksek seyir ilerlemekte olan ülke para birimlerinde baskı yapmayı sürdürürken, piyasalarda Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklaması ve ABD verileri takip edilecek.  

Dolar endeksi ABD'de geçtiğimiz gün açıklanan ve son zamanlarda dolar değerinin yükselişine yeni bir kuvvet veren düşüncelerden kuvvetli perakende satışlar verisinden sonra 11 ayın zirvesine yakın ilerliyor. Veri Fed'in Aralık ayında faiz yükselteceği öngörülerini de kuvvetlendirdi.

Doların önde gelen altı para birimi karşısındaki seyrini takip eden endeks geçtiğimiz gün 100.26 ile Aralık ayından bu zamana ne yüksek seviyeye çıktıktan sonra ABD piyasalarının kapanışına oranla yüzde 0.23 zararla 100 seviyesinde yer alıyor. Endeks 100.51'in üstüne çıkması durumunda Nisan 2003'ten bu zamana en yüksek seviyeye yükselecek.