Popüler Yeniler
Reklamlar

Dolar Ne Kadar? 18.11.2016

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz yükselişiyle ilgili konuşmalarından sonra dolar şiddetli olarak arttı. Geçtiğimiz gece uluslararası piyasalarda 3.3847 TL'ye kadar yükselerek tarihi rekorunu kıran dolar, bu sabah güne 3.38 TL'nin üstünde başladı. Dolar her geçen dakikalar sürekli arttı ve 3.4084 TL ile yeni tarihi zirvesine yükseldi. 

Euro ise 3.6124 TL'ye kadar çıktı.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de belirtilen verilerin istihdamda yükselişe ve enflasyonda artışa neden olması halinde faizlerin "görecel yakın" zamanda artırılabileceğini dile getirerek, faizlerin bidahaki ay artırılabileceğine yönelik açıkça bir söylemde bulundu.

Geçtiğimiz gün 3.31 TL'nin altına gerileyen dolarda tansiyon Fed Başkanı'nın faiz artırımı sinyali veren konuşmalarıyla yükselmişti.

Yellen, Fed görevlilerinin bu ay gerçekleştirdikleri toplantıda faiz artırımları için gerekli şartların olduğuna kanaat getirdiğini belirtti. Yellen, ABD'de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasından bu zamana kadar gerçekleştirdiği ilk açıklamasında, "Yakın dönemde böyle bir artışı yapmak uygun olabilir" şeklinde konuştu.