Popüler Yeniler
Reklamlar

Dolar Ne Kadar? 17.11.2016

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın (FED) ilerleyen zamanda daha çok faiz artırımı gerçekleştireceği düşüncesi ve dolarda global güçlülüğün devam etmesiyle geçtiğimiz gün 3.32'yi geçerek yeni tarih zirvesini yaşarken, piyasalar FED Başkanı Janet Yellen'in akşam yapacağı açıklamaya gözünü dikmiş durumda.


ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilerleyen zamanlarda daha çok faiz artırımı yapacağı düşüncesiyle, geçtiğimiz gün 3.3279 TL'ye kadar yükselen dolar, Bu sabah güne 3.3215 TL'den başladı. Euro'ya ise 3.5545 TL'den işlem yapılıyor.

Piyasalar Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu akşam yapacağı açıklamaya göünü dikmiş durumda.ABD'de Trump'ın seçim vaatlerini uygulamaya başlaması durumunda enflasyonun yükseleceği ve Fed'in tahmin edilene göre daha çok faiz artırımına gidebileceği öngörüsü son zamanlarda ABD tahvil faizlerinde görünür artışa ve doların küresel piyasalarda kuvvetlenmesine sebep oldu.  

Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki oynamalarını izeleyen dolar endeksi geçtiğimiz gün 100.570 seviyesine çıkarak Nisan 2003 tarihinden bu zaman en yüksek seviyeye çıktıktan sonra  100.270'e düştü.