Popüler Yeniler
Reklamlar

Devletten 1000 TL!

Engelli veya fazla yaşlı olduğundan dolayı bakıma muhtaç kişilerle aynı evde yaşayanlara, evde bakım aylığı tahsis ediliyor. Ödeme bu dönem aylık 924 lira civarında.Önümüzde ki sene ile beraber bu aylıklara yüzde 8 zam yapılacak. Bu sayede aylık 1000 liraya çıkacak. Bu zamana kadar 500 bin kişinin faydalandığı uygulama kapsamında 4 milyar liraya yakın ödeme tahsis edildi. Fakat çoğu kişinin bu uygulamadan haberi yok.
 

Evde bakım aylığı alabilmek için engelli kişiye tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak şart. Maaş için yüzde 50 ve üzerinde engelli sayılmak ve bunu belgelemek gerekiyor. Raporun ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması da istenilenler arasında. Evde bakım aylığı alınabilmesi için engelli ve kendisiyle aynı evde yaşayanların kişi başına elde edilen gelirinin 606.95 liradan düşük olması gerekiyor. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakımı yapan kişiye veriliyor.
 

SGK, evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olması için de bir çalışma yapıyor. Düzenlemenin 2017 yılında çıkması tahmin ediliyor. Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası gibi birinci derece yakınları da elde edebiliyor. İstenen koşulları sağlayanlar en çok iki farklı engelliye bakabilir.