Popüler Yeniler
Reklamlar

Çalışmadan Emeklilik İçin Gerekli Şartlar!

Bu sayede hiç işe gitmeden emekli olabilirsiniz. Bu fırsattan faydalanmak isteyenlerin sigortalı bir işte çalışıyor olmaması, emekli ya da malullük aylığı almaması şartların arasında. Yaş şartı ise 18. İsteğe bağlı sigortalılar, kendi primlerini kendileri öder ve böylelikle emekliliğe ulaşabilirler.

İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008'in ardından Bağ-kur kapsamında bakılıyor. İsteğe bağlı sigortalılar genel sağlık sigortasından faydalanır. Yani bu insanlar malullük, yaşlılık ve ölüm ihtimallerine karşı güvenlikli. İsteğe bağlı sigortalıların en az prim miktarı 527 TL iken ödenebilecek en çok prim 3 bin 425 TL'dir. Yüksek prim ödeyen kişiler hem emekli olduklarında, hem de malul kabul edildiklerinde daha yüksek aylık elde eder.

Son bin 261 gün çalıştığı işinden, işyerinden, amiriyle daha fazla çalışmak istemeyip istifa eden kişi isteğe bağlı sigortalı olursa, emekliliğine ne kadar kaldığını kontrol edip takip etmeli. Emekliliğin hangi sigortalılık statüsünde olduğu son bin 261 güne göre belli olduğundan dolayı, uzun seneler boyunca SSK'lı çalışan bir kişi emekliliğine 4 sene kala isteğe bağlı sigortalı olursa az emekli aylığı alma ihtimali var. Bu sebeple, son bin 261 gün kuralını göz önünde bulundurularak bu kararın alınması gerek.