Popüler Yeniler
Reklamlar

Bazı Mesleklere Belge Zorunluluğu!

Uluslararası standartlara göre eleman yetiştirmek için çalışan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 2017 senesi yol haritasını tamamladı.


2017 senesinde 70 yeni ulusal meslek standardının yürürlüğe geçmesi planlanıyor. Gelecek sene 67 mesleğe daha yeterlilik belgesi zorunluluğu gelecek.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerle alakalı mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmesiyle alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verilen yetki kapsamında; Öncelikle tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslekte görev yapanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu oldu.

 2017 senesinin sonuna kadar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 115’e yükselecek. Meslek standartları ve yeterliliklere dayalı olarak ölçme ve değerlendirme faaliyeti meydana getiren uluslararası akredite 56 sınav ve belgelendirme kuruluşu MYK tarafından görevlendirildi. Bu kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen teorik ve pratik sınavlar sonucunda, 74 bin 220’si tehlikeli ve çok tehlikeli işlere yönelik mesleklerde olmak üzere toplam 92 bin 952 kişi başarılı olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almayı başardı.