Popüler Yeniler
Reklamlar

Avrupa'dan TL Çağrısına Destek!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türk şirketlerine TL cinsi kredilerle destek kararı verdi. EBRD Türkiye Direktörü Marquet, “Kur riskini elimine edeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Lirası çağrısını Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da (EBRD) göz ardı etmedi. Türk şirketlerin döviz baskısından kurtulması adına harekete geçen EBRD, finansal kaynak desteğini TL'ye çevirmek üzere adım attı. EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet, "Türk şirketlerini TL cinsi kredilerle destekleyerek döviz riskini de elimine etmeyi planlıyorz" şeklinde konuştu.

 Bu sene dört projeyi TL ile finanse ettiklerini belirten Marquet, bunun 3'ünün bono birinin de Borsa İstanbul yatırımı olduğunu aktardı. TL cinsi finansal desteği ilk olarak YDA'nın haziran'da yaptığı tahvil ihracında sağladıklarını söyleyen Marquet, "Şu anda TL ile destekleme sürecimiz sınırlı fakat bunu uzun vadede genişletmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

ÜLKEYE GÜVENİMİZ TAM
Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu vurgulayan Marquet, 2016 yılında yaklaşık 2 milyar euroluk finansal kaynak sağladıklarını söyledi. Marquet, Türkiye'de şehir hastaneleri projeleri bir yana KOBİ'ler, araba üretim şirketleri ve enerji şirketlerine de destek vermekte olduklarını belirtti. Türkiye'deki küçük ölçekli sürdürülebilir enerji projeleri adına 400 milyon euroluk yeni bir finansman paketi yaptıklarını anımsatan Marquet, "Kaynak verimliliğini artırmak isteyen özel şirketleri de kapsayacak özel bir finansman programı hedefliyoruz" dedi

2015 YILINDA EN BÜYÜK YATIRIMI 1.9 MİLYAR EURO İLE TÜRKİYE'YE !
2015 yılında, 1.9 milyar euro ile en büyük yatırımı Türkiye'de gerçekleştiren EBRD, 2014 yılında ise Türkiye'ye toplam 1.4 milyar euroluk yatırım yapmıştı. Bu sene ki yatırımın da 2 milyar euroya ulaşması düşünülüyor.