Popüler Yeniler
Reklamlar

Akaryakıt Sisteminde Yeni Yöntem!

Petrol Sanayi Derneği Genel Sekreteri Niyazi İlter, akaryakıt sektöründe mevcut durumda "doğrudan ceza" uygulamasının mevcut olduğunu, bunun yerine "ceza öncesi uyarı" uygulamasını getirmek amacıyla kamu tarafıyla iş birliğine gittiklerini bildirdi. İlter, bu uygulamanın hayata geçirilmesi durumunda, eksikliği görülen unsurların düzeltilmesi adına mükellefe makul bir zaman verilmesinin yolunun açılacağını söyledi.

İlter, AA Enerji Haberleri Editörlüğünü ziyaretinde, akaryakıt sektöründe meydana gelen sorunlar ve derneğin çalışmalarıyla alakalı değerlendirmelerde bulundu. Dernek olarak 120 milyar liralık bir piyasayı temsil ettiklerini bildiren  İlter, "Temsil ettiğimiz 120 milyar liralık piyasanın yarısından çoğunu yaklaşık 70 milyar lirayı da her sene devlete vergi olarak aktarıyoruz, en çok vergi veren sektörüz." şeklinde konuştu.

Sektörün 2015 yılında yüzde 14, 2016 yılında yüzde 7 büyüdüğünü söyleyen İlter, "Söz konusu büyüme oranlarını, kamuyla iş birliği içerisinde yürüttüğümüz kaçakçılık ve kayıt dışılıkla mücadeleyle bağdaştırıyorum. Bu unsurlar düştükçe sektörün payı da genişliyor. Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile uyumlu bir biçimde çalışıyoruz." dedi.